Laboratorium emocji
Chcemy zainspirować młodzież ideą laboratorium – podobnie jak naukowcy badają zjawiska w swoich pracowniach, tak osoby uczestniczące będą eksplorować, analizować i eksperymentować z emocjami. Współczesne czasy pełne są wyzwań dla młodych ludzi: wojna, pandemia, kryzys klimatyczny – to wszystko wpływa na ich samopoczucie i sposób postrzegania rzeczywistości. Kluczowe staje się więc nauczenie ich rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi oraz znajdowania twórczych sposobów na ich wyrażenie.
W projekcie wykorzystamy różnorodne formy, które pozwolą na eksperymentowanie, między innymi ćwiczenia aktorskie – tworzenie scenek opartych na emocjach. Będziemy się też poruszać pomiędzy różnymi narzędziami wywodzącymi się ze sztuk wizualnych: badać kolor w malarstwie i obiekcie, zdecydowany i bezpośredni gest w wycinance czy światłoczułość w fotografii. Będziemy odnosić się do przykładów z kanonu sztuki emocjonalnej – tych, w których artyści grają emocjami i tych, w których emocje wywoływane są u odbiorcy. Młodzież doświadczy rozmaitych form i skali – od wycinanek tworzonych w kameralnych warunkach po działania w przestrzeni miasta, od pracy nad indywidualnymi realizacjami po grupowe akcje performatywne.
fot. Kasia Górcewicz
07–18 lipca 2025
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu – Laboratorium sztuki
ul. Śródmiejska 31, Kalisz
17 lipca 2025 | godz. 17.00
Laboratorium Sztuki
ul. Śródmiejska 31, Kalisz
Ewelina Knajdek-Marcinkowska
793 910 333
ewelina.knajdek.marcinkowska(at)gmail.com
25 osób w wieku 11-15 lat

Związana z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie pracuje jako adiunktka w V Pracowni Malarstwa. W 2020 roku obroniła pracę doktorską „Rama i an(t)yrama obrazu”. Autorka wystaw i projektów artystycznych, w tym warsztatów kierowanych do różnych grup. Współkuratorka w Galerii Szewska 16 w Poznaniu. Autorka warsztatów (m.in. podczas Multi Art Festival, Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu, Mini Festiwalu Rysunku Dziecięcego, Nocy Muzeów oraz pleneru Zielona Sztuka i Laboratorium Sztuki w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu). Wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Multi.Art. Prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w siedmiu edycjach programu Lato w teatrze w Kaliszu

Absolwentka Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, artystka, pedagożka specjalna. Uczy plastyki w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Przez wiele lat prowadziła twórcze warsztaty w Pracowni Sztuka Mieszka. Współpracowała z instytucjami i wydawnictwami, m.in. wydawnictwem Zakamarki, Fundacją Tres, Centrum Kultury ZAMEK, Galerią Miejską Arsenał, BWA w Zielonej Górze, BWA w Gorzowie Wielkopolskim.

Współtworzy Pracownię Obrazów Utajonych na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego oraz Pracownię Fotografii w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Jest członkinią zarządu Naukowego Towarzystwa Fotografii. W 2021 roku obroniła pracę doktorską „Kiedy kwitną wiśnie. Postpamięć i transmisja traumy” na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Metodologicznie bazuje na interdyscyplinarnym researchu, korzysta z różnego rodzaju archiwów. Tworzy, używając szeroko pojętej materii fotografii oraz jej kulturowych znaczeń, realizuje obiekty site-specific, sytuacje z udziałem publiczności, a także zjawiska efemeryczne i ledwie zauważalne.

Aktor, scenarzysta i reżyser. Pełnił funkcję dyrektora kreatywnego Routes Europe 2023 w Łodzi (na które przygotował też musical „Przebudzenie”) i zdobył III nagrodę na najlepszy europejski event roku. We współpracy z Fundacją Ambasada Kultury stworzył wiele projektów (m.in: musical „Iluzja”, „Cud nad Wisłą 1920 – audiogazety online”, „Polish Legions”, salon poezji „Wieczór autorski bez autora” z udziałem Krzesimira Dębskiego).

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, arteterapeutka, oligofrenopedagożka i terapeutka ręki, animatorka, wolontariuszka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz członkini Stowarzyszenia Multi.Art. Pasjonatka stosowania metod arteterapeutycznych na warsztatach w celu pogłębiania samoświadomości, uwalniania energii i budowania relacji z sobą oraz innymi. W pracy z najmłodszymi kieruje się dziecięcą perspektywą, swobodą wyboru, a także wzajemnym szacunkiem i oparciem w relacji Dziecko-Dorosły.

Z wykształcenia animatorka działań filmowych, pedagożka i lektorka języka angielskiego, z zamiłowania podróżniczka, muzyczka, mól książkowo-komiksowy i fascynatka grafiki (przede wszystkim plakatowej). Angażuje się w różne inicjatywy promujące szeroko pojętą sztukę, szczególnie bliskie są jej akcje lokalne oraz te, w których może łączyć pasję i pracę. Dzięki zajmowaniu się promocją w Stowarzyszeniu Multi.Art bezustannie odkrywa najgłębsze czeluści portali społecznościowych.

Studentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wieloletnia wolontariuszka Kaliskich Spotkań Teatralnych, Multi Art Festival i Open’er Festival. Lato w teatrze ma we krwi – trzykrotnie była uczestniczką półkolonii. Rok temu zadebiutowała jako prowadząca warsztaty i opiekunka grupy uczestniczącej w projekcie latoteatralnym w Domu Sąsiedzkim w Kaliszu.

Z wykształcenia animatorka kultury i pedagożka, z doświadczenia zawodowego dziennikarka, designerka, projektantka wnętrz. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem kulturalnym Kalisza. Organizatorka kaliskiego Multi Art Festival oraz Kina Letniego, a także założycielka ekorecyklingowej grupy Revo:Home. Koordynatorka projektów w siedmiu edycjach Lata w teatrze. Koordynatorka Domu Sąsiedzkiego Podgórze 2-4.