najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Bydgoszcz

Realizator: Teatr Polski im. H. Konieczki

Termin: 15-29 lipca 2012 r.
Uczestnicy: młodzież w wieku 15-19 lat

Nazwa projektu to inspirowany tytułowym hasłem książki Stephene’a Hessela okrzyk Oburzajcie się!. Mało które wezwanie uruchomiło w ostatnich dekadach tak potężny odzew społeczny. Miliony ludzi na ulicach, pochody, transparenty, karnawałowe akcje – ruch Oburzonych zyskał wymiar wielkiego widowiska, teatru w przestrzeni publicznej.
W ramach naszego projektu, chcemy zbadać performatywne możliwości oburzenia. Uczynić z „oburzenia” temat teatralnych warsztatów. Przekuć sprzeciw, który rodzi się w młodych ludziach w związku z trudnymi kwestiami społecznymi, takimi jak kontrasty ekonomiczne, wykluczenia, przemoc, brak własnego miejsca, wszechobecna perspektywa zysku, anonimowość dużego miasta w twórczą aktywność.
Uczestnicy projektu pod okiem prowadzących będą tworzyć autorski spektakl, który powstanie na kanwie wspólnie napisanego scenariusza, wychodzącego od tematu oburzenia i ważnych dla młodych ludzi problemów społecznych, kulturowych, politycznych, ideologicznych, światopoglądowych.
Oburzajcie się! to eksperyment, w którym młodzi ludzie zaproszeni są nie tylko do udziału ale do tworzenia od podstaw wyjątkowego przedsięwzięcia: w warstwie tekstowej, ideologicznej, dokumentacyjnej, przestrzennnej, teatralnej ich głos będzie najgłośniej słyszalny.

Chcemy uczynić teatr miejscem otwartym i demokratycznym, pokazać młodym ludziom, że język teatralny może być dla nich narzędziem wyrażania własnego zdania, krytycznego i twórczego stosunku do rzeczywistości, wreszcie: budowania własnej tożsamości. Chcemy zachęcić uczestników do przyjmowania postaw aktywnych i odnajdowania w sztuce i zbiorowym działaniu pola dla niezgody na to, co wydaje im się negatywne, niesprawiedliwe, destrukcyjne.

W trakcie trwania projektu zrealizujemy kilka akcji performatywnych w przestrzeni publicznej miasta, zaś całość pracy zakończy się otwartym pokazem w Teatrze Polskim.
Chcemy, by był to inspirujący i pełen pozytywnej energii proces!
W Bydgoszczy nadchodzi czas oburzenia!

Tytuł prezentacji i termin:
„Oburzajcie się!”
29 i 31 lipca 2012 r., godz. - , Teatr Polski

Kontakt:
Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy
al. Mickiewicza 2, 85-071 Bydgoszcz
tel. (52) 339 78 12
e-mail: tp@teatrpolski.pl
www.teatrpolski.pl
________________________________________

PROWADZĄCY WARSZTATY:


Dorota Ogrodzka
– performerka, animatorka kultury, kulturoznawczyni. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Prowadzi liczne warsztaty teatralne, performerskie, realizuje projekty edukacyjne, a także autorskie działania – w małych miejscowościach oraz w Warszawie i innych miastach (np. w ramach współpracy z Teatrem Studio, Teatrem Dramatycznym, Instytutem Teatralnym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w pracy Stowarzyszenia Katedra Kultury, w szkołach i instytucjach kultury). Współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Współtworzy kolektyw artystyczny Performeria Warszawy. Jest w ekipie Latających Animatorów ę. Ma doświadczenie w koordynacji projektów artystyczno-społecznych. Jest absolwentką Forum Dramaturgicznego przy Instytucie Teatralnym, krakowskiego Studium Terapii przez Sztukę i dramaturżką kilku projektów performerskich oraz edukacyjno-teatralnych.

Justyna Lipko-Konieczna - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, studiowała także na Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Humanistycznych na UW. Zawodowo związana z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie pełni funkcję dramaturga. Współautorka scenariuszy teatralnych, dramaturżka współpracująca w tandemie z Małgorzatą Głuchowską, z którą przygotowała spektakle w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Jaracza w
Olsztynie, spektakl w koprodukcji Festiwalu Boska Komedia oraz Teatru Ludowego w Krakowie. Współpracowała przy realizacji spektakli w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Prowadzi warsztaty edukacyjno-teatralne dla młodzieży oraz pedagogów.


Sebastian Świąder
- performer, animator kultury, aktor amator, muzykant. Założyciel kolektywu Performeria Warszawy, związany także z Teatrem Węgajty/projekt terenowy. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Prowadzi liczne działania performerskie, teatralne, muzyczne w miastach i na wsiach. Doświadczony w prowadzeniu warsztatów: z seniorami, młodzieżą, instruktorami i grupami teatralnymi. Razem ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury realizuje projekty twórcze i zaangażowane społecznie (np. w ramach projektu Prolog.Short Cut, Miejsce Wspólne, 3 Bieguny w miejscowościach Broniów, Ostałówek pod Radomiem). Prowadzi zajęcia teatralne w warszawskim liceum. Jest w ekipie Latających Animatorów Kultury ę.


Zosia Wronka
- performerka, absolwentka Pedagogiki UW (animacja społeczno - kulturalna), członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym realizuje projekty społeczno-teatralne. Działa teatralnie z Teatrem Węgajty. Współtworzy kolektyw Performeria Warszawy. Prowadzi warsztaty teatralne i performerskie, pracuje z dziećmi i młodzieżą. Współpracowała między innymi z młodzieżową organizacją Tłocznia oraz z Fundacją Sto Pociech.


Paweł Ogrodzki
- fotograf, członek kolektywu Performeria Warszawy, socjolog. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii, student łódzkiej Filmówki. W pracy fotograficznej interesuje się przede wszystkim teatrem i performatywnością obrazu. Realizuje autorskie projekty, prowadzi warsztaty fotograficzne oraz fotograficzno-performatywne dla dzieci i gimnazjalistów. Z licealistami pracuje w ramach warsztatów na Slot Art. Festival. Ma duże doświadczenie w dokumentacji projektów artystycznych m.in. Stowarzyszenia Katedra Kultury, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, Planete Doc Review, MCKiS oraz w dokumentacji teatralnej (Teatr Studio, Teatr 21).

Wojtek Kaniewski - z wykształcenia jest reżyserem filmowym i iberystą. Jest członkiem Korporacji Teatralnej, w ramach której współtworzył kilka spektakli i instalacji wideo. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie realizując projekcje i zwiastuny do spektakli, filmy promocyjne, podcasty i rejestracje teatralne. W 2010 roku tworzył telewizję festiwalową i oprawę wideo dla międzynarodowego festiwalu teatralnego Warszawa Centralna - Migracje. W 2011 roku zmontował pierwszy na świecie film w języku udmurckim: Uzy-Bory. Jest autorem filmów towarzyszących rozdaniu Feliksów Warszawskich 2011. Ponadto współpracował z Teatrem Studio, Teatrem 21, Instytutem Teatralnym, Grupą Studnia O, Amnesty International Polska, Stowarzyszeniami STOP-KLATKA i Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru.

Ewa Machnio - scenografka, kostiumografka, kuratorka, performerka, architektka wnętrz. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na wydziałach Architektury Wnętrz oraz Scenografii. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i operowymi. Stworzyła projekty scenografii i i kostiumów do wielu przedstawień m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie, czy Operze Novej w Bydgoszczy. Kuratorka polskiej ekspozycji narodowej (Libereted Energy polska ekspozycja w ramach 12 edycji Praskiego Quadriennale Performance Design and Space 2011 Praga, Czechy). Brała udział w wystawach prac malarskich, prowadziła warsztaty scenograficzne w ramach zeszłorocznej edycji Lato w Teatrze w Bydgoszczy. Swoje działania koncentruje wokół poszukiwania nowej przestrzeni na pograniczu teatru, codzienności, performansu.

oraz aktorzy Teatru Polskiego w BydgoszczyPARTNERZY I PATRONI MEDIALNI:

     

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Gdzie jest Pinokio? - Mietków

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Lubin

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Gostyń

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Środa Wielkopolska

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Wągrowiec

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Konin

Pinokio 2012

#000000

Magia Czasu

Łośno

#b23f2b

Gdzie jest Pinokio? - Mława

Pinokio 2012

#000000

Co w trawie piszczy

Łódź

#328925

Magia Czasu

Łośno

#b23f2b

PLANETA T.

Opole

#004a99

Tymoteusz wśród ptaków

Szczecin

#a3cce4

Marzyciele mogą wszystko

Toruń 1

#d4d700

Co w trawie piszczy

Łódź

#328925

Magia Czasu

Łośno

#b23f2b

Bleee

Nowy Dwór Gdański

#38a962

PLANETA T.

Opole

#004a99

Tymoteusz wśród ptaków

Szczecin

#a3cce4

Marzyciele mogą wszystko

Toruń 1

#d4d700

Gdzie jest Pinokio? - Grudziądz

Pinokio 2012

#000000

Podróż do przyszłości

Bukownica

#7a6fac

Wariacje antyczne

Poronin

#9e9100

Podróż do przyszłości

Bukownica

#7a6fac

Wariacje antyczne

Poronin

#9e9100

Gdzie jest Pinokio? - Człuchów

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Mirosłwiec

Pinokio 2012

#000000

Decoupage Świata

Wałbrzych

#008e8a

Gdzie jest Pinokio? - Drawno

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Więcbork

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Nakło nad Notecią

Pinokio 2012

#000000

SZTUKA DLA ZIEMI

Piekary

#008183

Pokolenie f

Kraków 1

#0081c6

SZTUKA DLA ZIEMI

Piekary

#008183

Anielski Toruń

Toruń 2

#d4d700

Decoupage Świata

Wałbrzych

#008e8a

Dziecko jest ojcem człowieka

Olsztyn - TANIEC

#1a6f43

Oburzajcie się!

Bydgoszcz

#009ee0

Pokolenie f

Kraków 1

#0081c6

Anielski Toruń

Toruń 2

#d4d700

Dziecko jest ojcem człowieka

Olsztyn - TANIEC

#1a6f43

Nie płacz, Kordelio

Gdynia

#00aec7

Oburzajcie się!

Bydgoszcz

#009ee0

Nie płacz, Kordelio

Gdynia

#00aec7

PRZEDSTWORZA

Koczała

#e96082

CZŁOWIEK BOCIAN BUTELKA

Knurów

#e2001a

Teatr w Lesie

Kolbudy

#ab929e

Podróże Dżamblii

Szamocin

#e4186b

Podróże Dżamblii

Szamocin

#e4186b

idol@slawa.pl

Legnica

#96bf0d

Bakcyl

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

idol@slawa.pl

Legnica

#96bf0d

Bakcyl

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

W 60 minut dookoła świata

Mała Nieszawka

#e8c115

Zawadka Rymanowska

Zawadka Rymanowska

#e7435b

Kop-ciuszek

Gdańsk

#008978

W 60 minut dookoła świata

Mała Nieszawka

#e8c115

Zawadka Rymanowska

Zawadka Rymanowska

#e7435b

Pieją kury, pieją. Pieją na Brodway'u

Mogilno - TANIEC

#0aaba4

Kop-ciuszek

Gdańsk

#008978

Teatr w Lesie

Kolbudy

#ab929e

Bleee

Nowy Dwór Gdański

#38a962

Gdzie jest Pinokio? - Radomsko

Pinokio 2012

#000000

Nowy Remus

Jasień

#e5a742

Gdzie jest Pinokio? - Nowy Sącz

Pinokio 2012

#000000

Nowy Remus

Jasień

#e5a742

Pieją kury, pieją. Pieją na Brodway'u

Mogilno - TANIEC

#0aaba4

Gdzie jest Pinokio? - Nowy Targ

Pinokio 2012

#000000

Między porannym a wieczornym myciem zębów. Higiena nieumysłowa

Michałowice

#5a5099

Gdzie jest Pinokio? - Ropa

Pinokio 2012

#000000

Dialogos

Białystok

#9c2283

Między porannym a wieczornym myciem zębów. Higiena nieumysłowa

Michałowice

#5a5099

Gdzie ptaki

Trzęsiny

#ef9971

Dialogos

Białystok

#9c2283

Gdzie ptaki

Trzęsiny

#ef9971

Gdzie jest Pinokio? - Krosno

Pinokio 2012

#000000

Gdzie jest Pinokio? - Mostki

Pinokio 2012

#000000

My Niewinni Czarodzieje, czyli poeci wyklęci w teatrze

Warszawa 1

#622181

Bal w Operze

Jelcz-Laskowice - TANIEC

#2799d1

My Niewinni Czarodzieje, czyli poeci wyklęci w teatrze

Warszawa 1

#622181

Bal w Operze

Jelcz-Laskowice - TANIEC

#2799d1

PRZEMIANY: HISTORIA DZIECIŃSTWA

Kraków 2

#0081c6

Gdzie jest Pinokio? - Hrubieszów

Pinokio 2012

#000000

BLOG

03.08.2012
Zawadka Rymanowska